Skip to content

619 Grand StreetJersey City, NJ 07304

Industrial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block15501
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page155

Building Details

Building Class---
Description2-1S-CB&B-1N-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$670,000
45%
Improvement Value:$818,800
55%
Total Assessment$1,488,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,245-0.6%
2024$33,453+40.1%
2023$23,880-0.4%
2022$23,970+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 9067, Page 178Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4954, Page 68