Skip to content

26 Cornelison Ave.Jersey City, NJ 07304

Industrial

Last Sale Price
$1,219,969
Last Sale Date
Apr 18, 2014

Property Information

Block17205
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
DescriptionMISC.BLDG.IN-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,215,500
68%
Improvement Value:$577,200
32%
Total Assessment$1,792,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,031-0.6%
2024$40,282+40.1%
2023$28,755-0.4%
2022$28,862+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,219,969

From:

To:

DeedBook 8970, Page 495Recorded5/2/2014