Skip to content

15 Warren St.(Unit C0108)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage765
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
7%
Improvement Value:$563,900
93%
Total Assessment$605,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,516-0.6%
2024$13,601+1948.2%
2023$664-0.4%
2022$667+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 9409, Page 181Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$608,500

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 9082, Page 333Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7812, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 2002