Skip to content

131 Dudley St.(Block 15901 Lot 13)Jersey City, NJ 07302

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$4,025,000
Last Sale Date
May 4, 2001

Property Information

Block15901
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building Class---
Description6S-B-R-C-181U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,380,000
25%
Improvement Value:$49,620,000
75%
Total Assessment$66,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,473,780-0.6%
2024$1,483,020+19.5%
2023$1,240,551-0.4%
2022$1,245,192+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$4,025,000
DeedBook 5801, Page 290