Skip to content

15 Warren St.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,110,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
11%
Improvement Value:$926,500
89%
Total Assessment$1,040,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,241-0.6%
2024$23,387+1175.6%
2023$1,833-0.4%
2022$1,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,110,000
DeedBook 9597, Page 938Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 8972, Page 692Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 8972, Page 692

Property Sale

Sale
$440,372
DeedBook 7019, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 2002