Skip to content

755 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2006

Property Information

Block16102
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
14%
Improvement Value:$665,400
86%
Total Assessment$778,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,375-0.6%
2024$17,484+40.1%
2023$12,481-0.4%
2022$12,527+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905