Skip to content

759 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Date
Apr 6, 1995

Property Information

Block16102
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,500
17%
Improvement Value:$1,340,500
83%
Total Assessment$1,614,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,041-0.6%
2024$36,267+40.1%
2023$25,889-0.4%
2022$25,985+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4848, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1940