Skip to content

183 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 13, 2007

Property Information

Block16102
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
37%
Improvement Value:$298,300
63%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569-0.6%
2024$10,635+40.1%
2023$7,592-0.4%
2022$7,620+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8150, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1910