Skip to content

429 Fairmount Ave.(Unit C0412)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$171,500
Last Sale Date
Nov 8, 2005

Property Information

Block16301
Lot14
QualifierC0412
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building ClassC0685
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage685
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
40%
Improvement Value:$98,400
60%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,649-0.6%
2024$3,672+40.1%
2023$2,621-0.4%
2022$2,631+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 7976, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1925