Skip to content

429 Fairmount Ave.(Unit C0501)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block16301
Lot14
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building ClassC0685
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage685
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
38%
Improvement Value:$106,000
62%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,818-0.6%
2024$3,842+40.1%
2023$2,743-0.4%
2022$2,753+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 9121, Page 881Recorded5/27/2016

Property Sale

Sale
$18,514
DeedBook 5220, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1925