Skip to content

423.5 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block16301
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
52%
Improvement Value:$142,100
48%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,619-0.6%
2024$6,660+40.1%
2023$4,754-0.4%
2022$4,772+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

DeedBook 9034, Page 552Recorded4/22/2015

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5860, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1900