Skip to content

421 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block16301
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
54%
Improvement Value:$154,600
46%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,507-0.6%
2024$7,554+40.1%
2023$5,393-0.4%
2022$5,413+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900