Skip to content

417 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block16301
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
42%
Improvement Value:$273,100
58%
Total Assessment$469,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475-0.6%
2024$10,541+40.1%
2023$7,524-0.4%
2022$7,553+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8850, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1915