Skip to content

415 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block16301
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,326
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
55%
Improvement Value:$161,400
45%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981-0.6%
2024$8,031+40.1%
2023$5,733-0.4%
2022$5,754+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 9087, Page 964Recorded12/24/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9056, Page 487Recorded8/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1885