Skip to content

144 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block12007
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-F-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
39%
Improvement Value:$277,800
61%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234-0.6%
2024$10,298+40.1%
2023$7,351-0.4%
2022$7,379+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

DeedBook 9151, Page 373Recorded10/13/2016

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7575, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1880