Skip to content

234 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block16401
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-14U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
32%
Improvement Value:$1,028,300
68%
Total Assessment$1,518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,904-0.6%
2024$34,116+40.1%
2023$24,354-0.4%
2022$24,445+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,980,000

From:

To:

DeedBook 9013, Page 301Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 8886, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1925