Skip to content

24 Reed St.Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block15002
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-21U-H
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,000
50%
Improvement Value:$741,900
50%
Total Assessment$1,476,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,979-0.6%
2024$33,186+40.1%
2023$23,689-0.4%
2022$23,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7194, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1927