Skip to content

174 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1937
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block16601
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-13U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
31%
Improvement Value:$995,000
69%
Total Assessment$1,450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,379-0.6%
2024$32,582+40.1%
2023$23,258-0.4%
2022$23,345-8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937