Skip to content

253 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Date
Nov 13, 1992

Property Information

Block16402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
44%
Improvement Value:$211,200
56%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,407-0.6%
2024$8,460+40.1%
2023$6,039-0.4%
2022$6,062+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-005885-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4553, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1910