Skip to content

249 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$573,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block16402
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
31%
Improvement Value:$369,200
69%
Total Assessment$534,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,935-0.6%
2024$12,010+40.1%
2023$8,573-0.4%
2022$8,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$573,000

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 9232, Page 282Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$573,000
DeedBook 9232, Page 282

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8674, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1900