Skip to content

122 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1908

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jun 30, 1981

Property Information

Block16601
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,043
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,200
48%
Improvement Value:$234,800
52%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,049-0.6%
2024$10,112+21.7%
2023$8,311-0.4%
2022$8,342+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3326, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1908