Skip to content

2520 Kennedy Blvd.(Unit C0504)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block16602
Lot1
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description4S-B-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,501
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$292,600
83%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874-0.6%
2024$7,923+40.1%
2023$5,656-0.4%
2022$5,677+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 8931, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1900