Skip to content

471 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block26602
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
DescriptionCOR 2S-BD-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
32%
Improvement Value:$150,400
68%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,966-0.6%
2024$4,997+40.1%
2023$3,567-0.4%
2022$3,581+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9311, Page 506Recorded6/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1909