Skip to content

24 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block16602
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
51%
Improvement Value:$183,600
49%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,342-0.6%
2024$8,395+40.1%
2023$5,993-0.4%
2022$6,015+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958