Skip to content

34 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1936
Apartment

Last Sale Price
$711,000
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block16602
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-13U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
35%
Improvement Value:$845,000
65%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,029-15.6%
2024$34,399+40.1%
2023$24,556-0.4%
2022$24,647+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$711,000
DeedBook 8768, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1936