Skip to content

58 Kensington Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 27, 2009

Property Information

Block16602
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,434
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
38%
Improvement Value:$362,800
62%
Total Assessment$587,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,126-0.6%
2024$13,208+40.1%
2023$9,428-0.4%
2022$9,464+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905