Skip to content

166 Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block16603
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
52%
Improvement Value:$207,700
48%
Total Assessment$432,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662-0.6%
2024$9,723+40.1%
2023$6,941-0.4%
2022$6,966+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,960DeedBook 9951, Page 361Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8825, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1910