Skip to content

18 Emory St.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block16701
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,300
39%
Improvement Value:$295,300
61%
Total Assessment$485,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,843-0.6%
2024$10,911+40.1%
2023$7,789-0.4%
2022$7,818+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8974, Page 984Recorded5/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1905