Skip to content

28 Jewett Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
Feb 20, 2003

Property Information

Block16801
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
52%
Improvement Value:$205,600
48%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504-0.6%
2024$9,563+40.1%
2023$6,827-0.4%
2022$6,852+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 7047, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1900