Skip to content

76 Wales Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block10303
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,649
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$254,000
59%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691-0.6%
2024$9,752+40.1%
2023$6,961-0.4%
2022$6,987+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 6049, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1900