Skip to content

45 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Mar 26, 2013

Property Information

Block16803
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,493
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
42%
Improvement Value:$308,600
58%
Total Assessment$533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,915-0.6%
2024$11,990+40.1%
2023$8,559-0.4%
2022$8,591+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 8903, Page 542

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 7362, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1900