Skip to content

55.5 Gardner AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block16803
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
58%
Improvement Value:$141,900
42%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523-0.6%
2024$7,570+49.7%
2023$5,056-0.4%
2022$5,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9177, Page 48Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 9027, Page 52Recorded3/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900