Skip to content

57 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1878

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block16803
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
48%
Improvement Value:$211,400
52%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,075-0.6%
2024$9,132+40.1%
2023$6,519-0.4%
2022$6,543+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

DeedBook 9305, Page 522Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 9062, Page 963Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7640, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1878