Skip to content

3 Gardner Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block16803
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
35%
Improvement Value:$391,100
65%
Total Assessment$604,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,507-0.6%
2024$13,592+40.1%
2023$9,703-0.4%
2022$9,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9129, Page 719Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$401,000
DeedBook 8643, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 2006