Skip to content

42-42a Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block16803
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
41%
Improvement Value:$321,300
59%
Total Assessment$546,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,199-0.6%
2024$12,275+40.1%
2023$8,763-0.4%
2022$8,795+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 7329, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1885