Skip to content

24 Laidlaw Ave.

Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block5902
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
60%
Improvement Value:$136,400
40%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,623-0.6%
2024$7,671+40.1%
2023$5,476-0.4%
2022$5,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5483, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1880