Skip to content

82 Madison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block18603
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,500
25%
Improvement Value:$267,700
75%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021-0.6%
2024$8,071+40.1%
2023$5,762-0.4%
2022$5,783+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft2,498DeedBook 9742, Page 927Recorded4/26/2023

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5441, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1880