Skip to content

37 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1868

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block17001
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
34%
Improvement Value:$345,400
66%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,661-0.6%
2024$11,734+40.1%
2023$8,376-0.4%
2022$8,407+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft1,890DeedBook 9951, Page 187Recorded12/19/2025

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,617DeedBook 9432, Page 742Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 9131, Page 852Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 9087, Page 718Recorded12/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1868