Skip to content

538 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block18604
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
14%
Improvement Value:$518,300
86%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,400DeedBook 9836, Page 280Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,844DeedBook 9413, Page 700Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9413, Page 700

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9109, Page 864Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5877, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1880