Skip to content

665 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 23, 1985

Property Information

Block1702
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,322
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
50%
Improvement Value:$169,600
50%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583-0.6%
2024$7,631+40.1%
2023$5,447-0.4%
2022$5,468+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3473, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1885