Skip to content

259 Bowers StJersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Aug 2, 2020

Property Information

Block2605
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
27%
Improvement Value:$482,400
73%
Total Assessment$661,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,769+22.7%
2024$12,035+121.3%
2023$5,439-0.4%
2022$5,460+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 9517, Page 82NU CodeDoubtful title (14)Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5081, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1895