Skip to content

404.5 New York AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block1704
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,213
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,800
50%
Improvement Value:$191,900
50%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,568-0.6%
2024$8,622+40.1%
2023$6,155-0.4%
2022$6,178+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6011, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1905