Skip to content

26 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block2805
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
48%
Improvement Value:$244,300
52%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,479-0.6%
2024$10,545+40.1%
2023$7,528-0.4%
2022$7,556+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5396, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1895