Skip to content

354 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 12, 2014

Property Information

Block1705
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
47%
Improvement Value:$269,800
53%
Total Assessment$512,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451-0.6%
2024$11,523+40.1%
2023$8,225-0.4%
2022$8,256+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8992, Page 953Recorded9/4/2014

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7027, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1890