Skip to content

15 Astor Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block17101
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
32%
Improvement Value:$327,700
68%
Total Assessment$482,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,763-0.6%
2024$10,831+40.1%
2023$7,731-0.4%
2022$7,760+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7918, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1890