Skip to content

218 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 23, 2014

Property Information

Block15103
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,707
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,300
44%
Improvement Value:$336,700
56%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,331-0.6%
2024$13,415+40.1%
2023$9,576-0.4%
2022$9,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8984, Page 175Recorded7/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900