Skip to content

210 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block24902
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD-1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
37%
Improvement Value:$157,100
63%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,562-0.6%
2024$5,597+40.1%
2023$3,996-0.4%
2022$4,011+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 8813, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1910