Skip to content

18 Westervelt Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block17205
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage4,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
19%
Improvement Value:$512,000
81%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,146-0.6%
2024$14,235+40.1%
2023$10,161-0.4%
2022$10,199+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 9222, Page 13Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$124,122

From:

To:

DeedBook 9015, Page 151Recorded1/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900