Skip to content

670 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 10, 1989

Property Information

Block17205
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-16U-NH

Assessment

Land Value:$560,000
35%
Improvement Value:$1,040,000
65%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,728-0.6%
2024$35,952+31.8%
2023$27,268-0.4%
2022$27,370+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 4126, Page 195