Skip to content

10 Westervelt Pl.Jersey City, NJ 07304

Vacant Land

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 10, 1989

Property Information

Block17205
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page172

Assessment

Land Value:$114,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,552-0.6%
2024$2,568+40.1%
2023$1,833-0.4%
2022$1,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4128, Page 99